Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Kvalitní spánek: Základ zdravého a spokojeného života

18.03.24 326x přečteno

Sdíletkvalitní spánek

Spánek je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho života. Je to doba, kdy se naše tělo a mozek regenerují a připravují na další den. Nedostatek spánku může mít vážné důsledky pro naše zdraví a pohodu. V rámci Mezinárodního dne zdravého spánku, který připadá na 21. března, si připomeňme, proč je kvalitní spánek tak důležitý a jak ho můžeme dosáhnout.

Proč je spánek důležitý?

Spánek není jen prostou dobu, kdy odpočíváme po náročném dni. Je to období, během kterého naše tělo a mozek regenerují, opravují se poškozené buňky, a důležité informace jsou zpracovány. Nedostatek spánku může mít závažné důsledky pro naše zdraví, včetně oslabení imunitního systému, zvýšeného rizika srdečních chorob a diabetes, ale i sníženého výkonu a koncentrace.

Kolik hodin bychom měli denně spát?

Správná délka spánku se liší podle věku jedince. Zde jsou doporučené časy spánku pro různé věkové skupiny:

Novorozenci (0–3 měsíce): 14–17 hodin denně

Batolata (4–11 měsíců): 12–15 hodin denně

Děti (1–2 roky): 11–14 hodin denně

Předškolní děti (3–5 let): 10–13 hodin denně

Školní děti (6–13 let): 9–11 hodin denně

Dospívající (14–17 let): 8–10 hodin denně

Dospělí (18–64 let): 7–9 hodin denně

Senioři (65 let a starší): 7–8 hodin denně

Rodina spánek

Věk je jedním z faktorů ovlivňujících potřebnou délku spánku, ale je také důležité brát v úvahu individuální rozdíly a potřeby.

K čemu vede nedostatek spánku a jak se projevuje?

Nedostatek spánku může mít řadu negativních dopadů na naše fyzické a duševní zdraví, a může se projevovat různými způsoby. Mezi hlavní důsledky nedostatku spánku patří:

Snížená výkonnost a koncentrace: Nedostatek spánku může vést k ospalosti, zvýšené únavě a snížené schopnosti soustředit se a řešit složité úkoly. To může negativně ovlivnit naši pracovní výkonnost, školní výsledky a schopnost řídit vozidlo nebo vykonávat jiné činnosti, které vyžadují pozornost.

Zvýšené riziko zdravotních problémů: Nedostatek spánku je spojen s řadou zdravotních problémů, včetně obezity, srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, diabetu a oslabení imunitního systému. Chronický nedostatek spánku může zvyšovat riziko vážných zdravotních komplikací.

Problémy s psychickým zdravím: Nedostatek spánku může zhoršit stavy úzkosti, deprese a dalších psychických poruch. Špatný spánek může také zvýšit citlivost na stres a snížit schopnost řízení emocí.

Fyzické příznaky: Nedostatek spánku se může projevit různými fyzickými příznaky, jako jsou bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, závratě a pocit zmatenosti.

Zhoršená kvalita života: Chronický nedostatek spánku může ovlivnit celkovou kvalitu života tím, že snižuje energii, náladu a motivaci k plnění denních aktivit.

Co způsobuje nekvalitní spánek?

Nekvalitní spánek může být způsoben různými faktory, včetně životního stylu, pracovních podmínek, stresu a zdravotních problémů. Mezi hlavní příčiny nedostatku spánku patří:

Nesprávný životní styl: Nepříznivé životní návyky, jako je nepravidelný spánkový režim, nadměrná konzumace kofeinu nebo alkoholu, a nedostatek fyzické aktivity, mohou vést k narušení spánkových vzorců.

Pracovní podmínky: Lidé pracující ve směnném režimu nebo s nepravidelnými pracovními hodinami mohou mít obtíže s usínáním a udržením kvalitního spánku.

Stres a úzkost: Emoční stavy jako stres, úzkost a deprese mohou vést k problémům se spánkem, včetně nespavosti a častých nočních probuzení.

Zdravotní problémy: Různá zdravotní onemocnění, jako je například spánková apnoe, bolesti a nepohodlí spojené s chronickými onemocněními, a psychické poruchy mohou negativně ovlivnit kvalitu spánku.

Technologie: Používání elektronických zařízení jako jsou chytré telefony, tablety a počítače před spaním může narušit spánkové cykly kvůli modrému světlu emitovanému těmito zařízeními.

Jak dosáhnout kvalitního spánku?
 • Pravidelný spánkový režim: Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, i o víkendu.
 • Relaxační večerní rutina: Může zahrnovat teplou koupel, čtení knihy, meditaci nebo relaxační cvičení.
 • Příjemné a klidné prostředí: Ujistěte se, že váš pokoj je tichý, temný a má příjemnou teplotu. Investujte do kvalitní matrace a polštáře pro optimální pohodlí.
 • Omezení stimulantů: Vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním, protože tyto látky mohou narušit váš spánek a snížit jeho kvalitu.
 • Pravidelné cvičení: Fyzická aktivita může zlepšit kvalitu spánku, ale necvičte těsně před spaním.
 • Omezení používání elektronických zařízení: Modré světlo z obrazovek může zhoršovat usínání.
Rituály před spaním
Jaké potraviny pomáhají k lepšímu spánku?
heřmánkový čaj
 • Třešně: Obsahují melatonin, hormon, který reguluje spánek.
 • Banány: Jsou bohaté na draslík a hořčík, které uvolňují svaly a podporují spánek.
 • Mandle: Obsahují hořčík a tryptofan, aminokyselinu, která se přeměňuje na melatonin.
 • Med: Má uklidňující účinky a může vám pomoct usnout.
 • Heřmánkový čaj: Má relaxační účinky a může zlepšit kvalitu spánku
 • Mléčné výrobky: Obsahují tryptofan, který může zvýšit hladinu serotoninu a usnadnit usínání.
 • Ovesné vločky: Jsou bohaté na uhlohydráty, které mohou zvýšit hladinu tryptofanu a pomoci při usínání.
Jsou nějaké doplňky stravy na lepší spánek?

Na trhu existuje mnoho doplňků stravy, které slibují zlepšení spánku. Mezi nejběžnější patří:

 • Melatonin: Hormon, který reguluje spánek a bdění. Doplnění melatoninu může pomoci lidem s poruchami spánku nebo při změnách časových pásem.
 • L-theanin: Aminokyselina, která může podporovat uklidňující účinky a zlepšit kvalitu spánku.
 • Kozlík lékařský: Má relaxační účinky a může zlepšit kvalitu spánku.
 • Hořčík: Minerál, který podporuje uvolnění svalů a nervů.

I my v CAPSLE víme, jak důležitý je spánek

Naším hlavním zaměřením jsou potravinové doplňky především pro sportovce, kteří hledají podporu pro své výkonnostní cíle. Nicméně, jsme si plně vědomi důležitosti kvalitního spánku a regenerace pro dosažení optimálních výsledků ve sportu i v běžném životě. Proto i naše vlajkové lodě - produkty HyPower for him a HyPower for her mají jako jeden z hlavních účinků podporu lepší kvality spánku. Tyto produkty jsou zároveň navrženy tak, aby podporovaly regeneraci, což může být klíčové pro zlepšení sportovního výkonu a celkového zdraví. Kromě toho nabízíme také produkt TripleMg, který kombinuje tři formy hořčíku (malát, citrát, bisglycinát) s vitamínem B6, což je další produkt, který má za účinek podporu kvalitnějšího spánku. Jsme si jisti, že tyto produkty mohou být pro naše zákazníky cenným doplňkem a pomoci jim dosáhnout optimálního zdraví a výkonu.

capsle

Závěr

Závěrem je důležité si uvědomit, že kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro naše celkové zdraví a pohodu. Bez dostatečného a regeneračního spánku může trpět naše fyzické i duševní zdraví, a to může ovlivnit naši každodenní životní funkci a výkon. Proto je důležité věnovat spánku dostatečnou pozornost a přijímat opatření k jeho zlepšení, pokud to bude nutné. Existuje mnoho způsobů, jak podpořit kvalitní spánek, ať už jde o udržování pravidelného spánkového režimu, vytváření příjemného prostředí pro spánek, nebo využívání vhodných potravinových doplňků, které mohou podporovat přirozený spánkový cyklus. Naše produkty HyPower for him, HyPower for her a TripleMg jsou navrženy s cílem pomoci našim zákazníkům dosáhnout lepšího spánku a tím i zvýšit jejich celkovou vitalitu a pohodu. Bez ohledu na to, kterou cestou se rozhodnete jít, je důležité si uvědomit hodnotu kvalitního spánku a investovat do něj čas a úsilí pro své zdraví a pohodu.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít