Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Andropauza aneb přechod u mužů

30.10.23 1228x přečteno

SdíletMuž s budíkem

Andropauza, známá také pod pojmy “mužský přechod” či “syndrom stárnoucího muže”, je přirozený jev spojený s přibývajícím věkem, který je příčinou poklesu testosteronu v mužském těle.

Andropauza, známá také pod pojmy “mužský přechod” či “syndrom stárnoucího muže”, je přirozený jev spojený s přibývajícím věkem, který je příčinou poklesu testosteronu v mužském těle.  Tento proces probíhá u mužů postupně, často několik let a jeho první příznaky nemusí být vůbec patrné. Lze ji rozpoznat podle různých příznaků, jako je například nízké libido, erektilní dysfunkce, přibývání na váze nebo změny nálad. Ve většině případů nejsou tyto příznaky natolik závažné, aby zasahovaly do každodenního života, ale pokud se neléčí, mohou ovlivnit kvalitu života muže.

Kdy začíná mužský přechod?

Andropauza nemusí nutně postihnout každého muže. Vyskytuje se u necelé poloviny mužů ve věku od čtyřiceti do šedesáti let. První příznaky andropauzy se objevují mezi 40. a 50. rokem života, kdy hladina testosteronu u muže klesá přibližně o 30 %. Tento pokles pokračuje přibližně do 60 let věku nebo déle, kdy dosáhne průměrné hladiny asi o 5-10 % nižší než u mladého muže.  Andropauza postihuje každoročně miliony mužů. Studie prokázaly, že přibližně 50 % všech mužů starších 50 let má nízkou hladinu testosteronu. Ale ne každý s nízkou hladinou testosteronu pociťuje příznaky. 

Úbytek hladiny testosteronu dle věku
Úbytek hladiny testosteronu dle věku

Příznaky andropauzy

Syndrom stárnoucího muže provázejí změny především v sexuální oblasti. Poklesu hladiny testosteronu způsobuje méně sexuálních myšlenek, méně ranních erekcí a častější erektilní dysfunkce. Mezi další příznaky může patřit celkový pocit nižší výkonnosti, úbytek energie, větší únava, nervozita, úzkost, sklíčenost, pocity méněcennosti nebo poruchy spánku. To, jaké příznaky andropauzy se objeví a zda muž vůbec bude andropauzu vnímat, závisí například na genetických predispozicích, životním stylu, množství pohybové aktivity nebo stravování. První příznaky andropauzy bývají často nenápadné, proto si někteří muži tohoto jevu mnohdy ani nevšimnou. Jednotlivé příznaky andropauzy nelze zastavit, ale lze je zmírnit například hormonální terapií či zdravějším životním stylem.

 • snížení fyzické výkonnosti
 • úbytek svalové hmoty
 • zvýšená citlivost
 • podrážděnost
 • změny nálad
 • noční pocení
 • návaly horka a zimy
 • depresivní stavy
 • nervozita a nespavost
 • zhoršení paměti a soustředění
 • řídnutí ochlupení
 • ztráta libida
 • potíže s erekcí
 • částečná inkontinence

Zmírnění příznaků andropauzy

Zdravá životospráva

Pohyb

Pro začátek je nejlepší změnit svůj životní styl. Zvýšit množství pohybových aktivit, protože právě sport podporuje tvorbu testosteronu. Je zde ale potřeba myslet na to, že by se to nemělo přehánět, zbytečně se nepřepínat a nevysilovat.  Při inkontinenci je kromě cvičení nutné zařadit posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků.

Strava

Důležité také je se zaměřit na zdravou vyváženou stravu. Jezte čerstvě, pestře a vydatně, ale nepřejídejte se a ani nehladovějte. 

Pomoci mohou potraviny bohaté na:

 • vitamin A - hovězí a tresčí játra, losos, ovčí sýr, sladké brambory, brokolice, mrkve, červená paprika,
 • vitamin C - žlutá/oranžová paprika, kapusta, zelí, květák, pomeranč, grep, kiwi, mango, jahody,
 • vitamin E - pšeničné klíčky, oříšky, sója, máslo, mléko, rostlinné oleje,
 • vitamin B - maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky, listová zelenina, vejce, luštěniny, semena, bobule.

Potraviny s obsahem:

 • hořčíku - ořechy, luštěniny, semínka, cereálie, banány, zelená listová zelenina, avokádo,
 • zinku - mořské plody (ústřice!), hovězí maso, ryby, ořechy, semínka, luštěniny, mléčné výrobky,
 • vápníku - mléčné výrobky, sojové mléko, ořechy, chia semínka, rebarbora, fazole, tofu, sardinky,
 • selenu - maso, ryby, vejce, houby, košťálová a cibulová zelenina, čočka, chřest, para ořechy.
Psychická pohoda

Pro psychickou pohodu je důležité  dostatečně spát, odpočívat a věnovat se oblíbeným koníčkům.

Kouření a alkohol

Pokud kouříte a konzumujete alkohol, zkuste se také zaměřit na pomalé odstranění kouření a alkoholu ze života. Kouření totiž urychluje vyčerpání zásob zinku v těle, přičemž právě zinek je základním stavebním prvkem testosteronu. Pokud dostatečně zinek nepřijímáme ve stravě, vznikne jeho deficit. Alkohol potlačuje produkci testosteronu. Zvyšuje produkci jiných hormonů, které testosteron doslova vytlačují. Pokud konzumujete alkohol každý den, tvorba testosteronu je velmi nízká. Pozor! Čím těžší projevy andropauza má, tím větší je riziko, že muž alkoholu propadne a tvorbu testosteronu ještě více oslabí.

Hormonální substituční léčba

Možností, jak snížit projevy andropauzy, je také hormonální substituční léčba. Ta je založena na dodání testosteronu do těla, a to prostřednictvím různých podpůrných léků či potravinových doplňků. Hormonální léčba však není vhodná pro každého. Tento způsob není vhodný pro pacienty s rakovinou prostaty, s jaterními či ledvinovými potížemi, s cévním onemocněním či diabetiky.

Vždy je ale nutné se poradit se svým lékařem.

Kdy vyhledat pomoc a na koho se obrátit?

Muži během andropauzy mohou prožívat těžké období, zejména pokud se snaží se se svými příznaky vypořádat bez pomoci, kterou mnohdy potřebují. Tehdy je důležité znát své možnosti: navštívit urologa, sexuologa, endokrinologa nebo přímo androloga. Praktický lékař vám může poradit, ke kterému lékaři se obrátit. Může také doporučit vhodného specialistu, který má zkušenosti s léčbou mužských problémů.

Nicméně, každý muž po padesátce by měl absolvovat pravidelné preventivní prohlídky na urologii či andrologii. Jsou hrazené zdravotními pojišťovnami a jsou zcela bezbolestné. Při prohlídce dokáže lékař rozpoznat příznaky andropauzy, probere s pacientem, jak moc jsou pro něj nepříjemné či omezující, a společně se domluví na nejvhodnější terapii. Pokud se u vás začne projevovat erektilní dysfunkce, kontaktujte lékaře raději hned. Problémy s erekcí mohou signalizovat i závažnější onemocnění.

Doplňky stravy na zmírnění příznaků andropauzy

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít