Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Tipy, jak zvýšit testosteron přírodní cestou

13.11.23 424x přečteno

SdíletSvalnaté tělo muže
Většina lidí si spojuje testosteron s vousy na obličeji, gigantickými svaly a nelegálními steroidy. Přirozeně produkovaný testosteron ale hraje velmi důležitou roli jak v mužské, tak v ženské metabolické funkci.

Testosteron je steroidní hormon produkovaný v mužských varlatech, ženských vaječnících a nadledvinkách. Je to především mužský pohlavní hormon, ale v malém množství ho mají i ženy. Během puberty u chlapců je testosteron jednou z hlavních hnacích sil fyzických změn, jako je nárůst svalů, hlubší hlas a růst vlasů.

Mít testosteron v optimální hladině je však důležité i v průběhu dospělosti a dokonce i ve stáří. U dospělých je zdravá hladina důležitá pro celkové zdraví, snižuje riziko onemocnění, ovlivňuje složení těla, sexuální funkce a téměř vše ostatní.

Testosteron ovlivňuje obezitu, metabolismus, sexuální dysfunkci i kardiovaskulární onemocnění u mužů s diabetes. 

Navíc zvýšení hladiny testosteronu může způsobit rychlý nárůst svalové hmoty a vitality během pouhých několika týdnů.

Na internetu se dočtete řadu důvodů, proč si udržovat testosteron v optimální hladině. Všeobecně je známo, že zdravý životní styl je jeden z prvních kroků ke spokojenému a zdravému tělu.

V jakém věku začíná klesat testosteron?

Je známo, že testosteron dosahuje vrcholu na počátku dvacátých let a poté klesá o 10 % s každou další dekádou.

Jiné zdroje uvádí, že muži po třicítce ztrácejí každý rok 1,5 % produkce testosteronu. Větší pokles testosteronu u mužů se nazývá andropauza. Ta začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 lety a její průběh se liší v závislosti na mnoha faktorech.

Tipy, jak podpořit testosteron přírodní cestou

Odbourání stresu

Prvním z tipů je odbourání stresu. Pomoci může dostatek odpočinku nebo věnování se svým oblíbeným koníčkům. Stres aktivuje hormon kortizol, díky kterému ubývá testosteron ještě rychleji. 

Dostatečný spánek

Se stresem může souviset i nedostatečný spánek. Pokud nemáte dostatek spánku, pravděpodobně si přispíváte ke snížené hladině testosteronu. Naučte se, jak spát více a kvalitněji. Studie potvrzují, že ztráta spánku snižuje testosteron u všech mužů - mladých i starších.

Ideální množství spánku se liší od člověka k člověku, ale my jsme se v jedné studii dočetli, že spánek pouze 5 hodin za noc byl v rámci experimentu spojen s 15% snížením hladiny testosteronu.

Video, jak zlepšit spánek

Pravidelný sex

Druhým tipem je pravidelný sex. Vědecké studie dokazují, že sex zvyšuje hodnotu testosteronu až o 70 %! A to díky řadě dopadů na naše tělo - pocit dominance, pocit naplnění a nadvlády.

Pohyb

Trénujte nárazově. intenzivní a silové tréninky podpoří tvorbu vašeho testosteronu.

Vysoká intenzita cvičení je zásadní pro zvýšení testosteronu. Cvičení by mělo být výbušného charakteru.

Nejlepším typem cvičení ke zvýšení testosteronu v krátkodobém a dlouhodobém horizontu je totiž odporový neboli silový trénink.

Dřepy, mrtvé tahy a cviky s velkou činkou. Zapojte velké svalové skupiny. Trénink by měl být krátký (5-30 minut) a mezi sériemi by měly být velmi krátké přestávky.

Zdravý životní styl

Vitamin D

Vitamín D se rychle stál jedním z nejoblíbenějších vitamínů na světě. Jednou z hlavních výhod pobytu na slunci je přirozené posílení vitaminu D. Není divu, že vitaminu D se také říká sluneční vitamin. Vitamín D je důležitý vitamín, který je kritický pro mnoho oblastí vašeho zdraví, včetně imunitní funkce, kostí, svalů a duševního zdraví.

Nízký obsah vitaminu D3 je spojen s nízkou produkcí testosteronu. Vzhledem k tomu, že získat dostatek slunečního svitu a zároveň trávit hodně času uvnitř v chladnějších měsících je obtížné, je doplňování vitaminu D zásadní. Ve skutečnosti je vitamín D jedním z těch vitamínů, ze kterých může mít prospěch každý.

Potraviny, které podporují tvorbu testosteronu

 • Pískavice řecké seno
 • Kyselina D-asparagová (DAA)
 • Vitamin D3
 • Zinek
 • Kotvičník Zemní
 • Zázvor
 • Ashwagandha
 • Granátové jablko
 • Peruánská Maca
 • Shilajit Mumio
 • Magnesium

Omezení alkoholu

Otužování

Je známo, že vystavení se chladu stimuluje a zvyšuje produkci testosteronu a zlepšuje metabolismus, detoxikaci a funkci mozku. Můžete začít studenou sprchou a postupně se dopracujte k ponorům do studené vody. Vědra s ledem nebo kryoterapie také splní efekt a pocítíte opravdovou vzpruhu.

Správná funkce střev

Zdraví vašeho mikrobiomu je velmi důležitým faktorem pro zvládání stresu a produkci pohlavních hormonů. Je důležité jíst protizánětlivou stravu a užívat bylinky, jako je zázvor, kurkuma, aloe vera, heřmánek, kořen lékořice a kořen proskurníku.

Jezte hodně fermentovaných potravin, jako je kimchi, kysané zelí, kefír a kombucha.

Užívejte denně probiotické doplňky pro podporu zdravého střevního mikrobiomu.

Doplňky stravy na podporu testosteronu

Hledali jsme doplněk, který by na trhu neměl obdoby, ale takový jsme nenašli. Proto jsme vyvinuli vlastní produkt s názvem HyPower for him. Více si můžete přečíst v Našem příběhu o vzniku značky Capsle a pokud Vás rovnou zajíma jedinečné složení HyPower for him přejděte na stránku Produktu .

Strategie, o kterých jsme hovořili v tomto článku, nejsou schváleny FDA k prevenci, léčbě, zmírnění nebo vyléčení nízké hladiny testosteronu, ale byly užitečné pro mnoho jedinců, kteří chtějí zlepšit své sexuální a hormonální zdraví.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít