Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Kreatin: 10 nejčastějších otázek a odpovědí

10.06.24 39x přečteno

Sdíletspokojení lidé

Kreatin je oblíbený doplněk stravy, o kterém se traduje mnoho mýtů a panuje kolem něj spousta nejasností. V tomto článku se dozvíš vše podstatné o kreatinu, od jeho fungování a účinků až po tipy pro jeho užívání a výběr toho pravého produktu.

Co je kreatin a jak funguje?

Kreatin je přirozeně se vyskytující látka v lidském těle, která hraje důležitou roli v energetickém metabolismu svalů. Pomáhá dodávat energii svalovým buňkám během vysoce intenzivního cvičení. Suplementace kreatinu zvyšuje jeho zásoby ve svalech, čímž umožňuje svalům pracovat déle a s větším výkonem.

Je kreatin bezpečný?

Kreatin je při užívání v doporučených dávkách a po delší dobu považován za bezpečný. Existuje mnoho studií, které toto tvrzení podpořily. V ojedinělých případech se mohou objevit mírné vedlejší účinky, jako je zažívací diskomfort nebo nadýmání, ty však obvykle vymizí samy od sebe.

kreatin
Jak kreatin užívat?

Existuje několik způsobů, jak kreatin užívat. Nejběžnější je metoda nasycení, kdy se po dobu 5-7 dní užívá vyšší dávka (cca 20 g) rozdělená do 4 dávek denně. Poté se dávka sníží na udržovací (cca 5 g) a užívá se každý den. Kreatin se dá užívat i s jídlem, ale není to nutné.

Kdy se projeví účinky kreatinu?

První znatelné účinky kreatinu se obvykle dostaví do 1-2 týdnů užívání. Pro dosažení maximálního efektu je však potřeba kreatin užívat déle, v řádu měsíců.

Může kreatin užívat i žena?

Ano, kreatin mohou užívat i ženy. Neexistují žádné důkazy o tom, že by byl pro ženy škodlivý. Naopak, i ženy mohou těžit z jeho benefitů v podobě zvýšené síly, svalové hmoty a mentální výkonnosti.

kreatin
Způsobuje kreatin zadržování vody?

V malém rozsahu ano. Kreatin má schopnost vázat na sebe vodu ve svalových buňkách, což může vést k mírnému nárůstu svalového objemu. Zadržování vody mimo svaly by se však dít nemělo. Pokud ano, může to být znak nevhodného užívání kreatinu.

Poškozuje kreatin ledviny?

Ne, studie prokázaly, že kreatin v doporučených dávkách nemá žádný negativní vliv na funkci ledvin. Naopak, někteří vědci se domnívají, že by kreatin mohl ledviny chránit před poškozením.

Je nutné kreatin cyklovat?

Cyklování kreatinu, tedy střídání období užívání a neužívání, není nutné. Někteří sportovci to však dělají z přesvědčení, že to pomáhá udržet efektivitu kreatinu. Vědecké důkazy pro toto tvrzení ale neexistují.

Může kreatin užívat vegetarián nebo vegan?

Ano, kreatin mohou užívat i vegetariáni a vegani. Kreatin se přirozeně vyskytuje v živočišných produktech, ale je dostupný i v syntetické formě, která je vhodná pro vegetariánskou a veganskou stravu.

Jaké vedlejší účinky může kreatin mít?

V ojedinělých případech se u kreatinu mohou vyskytnout mírné vedlejší účinky, jako je zažívací diskomfort, nadýmání, svalové křeče, dehydratace nebo nárůst tělesné hmotnosti z zadržované vody. Tyto vedlejší účinky jsou obvykle mírné a vymizí samy od sebe.

Závěr

Kreatin je bezpochyby jedním z nejefektivnějších doplňků stravy pro sportovce i běžné lidi, kteří chtějí zlepšit svůj výkon a budovat svalovou hmotu. Pokud se rozhodnete pro jeho užívání, je důležité zvolit kvalitní produkt a dodržovat doporučené dávkování.

Creatine CreaPure® od Capsle

Pokud hledáš kvalitní kreatin, vyzkoušejte Creatine CreaPure® od Capsle. Jedná se o nejčistší kreatin monohydrát na trhu, který je ideální pro všechny, kteří chtějí podpořit svůj sportovní výkon a mentální funkce.

Objednej si Creatine CreaPure® ještě dnes a zažij jeho úžasné benefity!
Produkty Capsle

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít