Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Je sukralóza bezpečnou a efektivní náhradou cukru?

27.05.24 75x přečteno

SdíletSukralóza je umělé sladidlo, které se stalo oblíbenou náhradou cukru díky své vysoké sladivosti a nízkému obsahu kalorií. Tento článek přináší přehled o sukralóze, včetně její výroby, bezpečnosti, zdravotních účinků a výhod. Zjisti, proč je sukralóza populární volbou pro ty, kteří chtějí snížit svůj příjem cukru a kalorií, aniž by se vzdali sladké chuti. Navíc přinášíme tipy na její využití v každodenním životě.

Co je sukralóza?

Sukralóza je umělé sladidlo, které se používá jako náhrada cukru v mnoha potravinách a nápojích. Vynalezena byla v roce 1976 a od té doby se stala velmi populární díky své intenzivní sladivosti a nízkému obsahu kalorií. Sukralóza je až 600krát sladší než běžný cukr, což umožňuje použití velmi malého množství k dosažení požadované sladkosti.

Jak se vyrábí?

Sukralóza je vyráběna chemickou úpravou molekuly sacharózy (běžného cukru). Během tohoto procesu jsou tři hydroxylové skupiny na sacharóze nahrazeny atomy chloru. Tento krok mění strukturu molekuly tak, že se stává nefermentovatelnou pro bakterie v ústech, což znamená, že nezpůsobuje zubní kaz. Tato modifikace také zabraňuje tělu, aby sukralózu metabolizovalo, takže prochází trávicím traktem bez přeměny na energii, což znamená, že nepřispívá k příjmu kalorií.

Jak sukralóza vypadá a kde ji koupíš?

Sukralóza je bílý krystalický prášek, který je snadno rozpustný ve vodě. Na trhu ji najdeš v různých formách, nejčastěji jako prášek, tablety nebo tekuté sladidlo. Můžeš ji zakoupit v supermarketech, lékárnách nebo specializovaných obchodech se zdravou výživou. K dispozici je také online, na různých e-shopech, které se zaměřují na potravinové doplňky a zdravou výživu.

Bezpečnost a zdravotní účinky

Sukralóza byla schválena pro použití v potravinách a nápojích mnoha regulačními agenturami po celém světě, včetně Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tato sladidlo prošlo rozsáhlým testováním, které potvrdilo jeho bezpečnost pro lidskou konzumaci.

Existují však určité kontroverze a diskuse o potenciálních dlouhodobých účincích sukralózy na zdraví. Některé studie naznačují, že vysoké dávky mohou mít negativní vliv na střevní mikrobiotu nebo mohou zvýšit hladinu inzulinu v krvi. Vědecká komunita však stále zkoumá tyto účinky a prozatímní závěry obecně naznačují, že sukralóza je bezpečná při běžném používání.

Výhody používání sukralózy

  • Nízký obsah kalorií: Sukralóza nepřidává do stravy téměř žádné kalorie, což je ideální pro lidi, kteří se snaží snížit svůj kalorický příjem.
  • Vysoká sladivost: Malé množství sukralózy dokáže osladit velké množství potravin a nápojů, což je ekonomicky výhodné.
  • Stabilita při vysokých teplotách: Na rozdíl od některých jiných umělých sladidel si sukralóza zachovává svou sladkost i při pečení a vaření.
  • Žádné riziko zubního kazu: Sukralóza nepřispívá ke vzniku zubního kazu, což je další výhoda oproti běžnému cukru.

Využití v běžném životě

Sukralóza je skvělým pomocníkem pro všechny, kteří dbají na zdravý životní styl a hledají způsoby, jak omezit cukr v jídelníčku. Zde je několik tipů, jak a kam ji použít:

  • Sladké nápoje: Přidej sukralózu do čaje, kávy nebo domácích limonád místo cukru.
  • Smoothies: Sukralóza dodá tvým smoothies tu správnou sladkost bez zbytečných kalorií.
  • Pečení: Použij sukralózu při pečení koláčů, dortů nebo muffinů. Výhodou je, že sladidlo neztrácí svou sladkost ani při vyšších teplotách.
  • Jogurty a tvarohy: Přidej sukralózu do bílého jogurtu nebo tvarohu pro sladší chuť bez extra kalorií.
  • Žvýkačky: Žvýkačky bez cukru často obsahují sukralózu a jsou skvělou alternativou pro osvěžení dechu bez rizika zubního kazu.

Závěr

Sukralóza je oblíbené umělé sladidlo, které nabízí mnoho výhod, včetně nízkého obsahu kalorií, vysoké sladivosti a stability při vaření. Přestože existují určité obavy o její dlouhodobé účinky na zdraví, současné vědecké důkazy však naznačují, že je bezpečná při běžném používání. Pro ty, kteří hledají alternativu k cukru, může být sukralóza vhodnou volbou.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít