Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Jaký vliv mají luštěniny na naše zdraví?

05.02.24 240x přečteno

SdíletLuštěniny na lžících

Luštěniny jsou rozmanitá skupina rostlin a jejich plodů zahrnující hrách, fazole, čočku, cizrnu, sóju a lupinu. Luštěniny byly po staletí základem stravy po celém světě a nabízejí bohatý zdroj esenciálních živin a nespočet zdravotních výhod. V tomto článku se budeme věnovat tomu, co luštěniny jsou, proč by měly být nedílnou součástí našich stravovacích režimů, jejich hlavních výhody a jak přispívají k celkovému zdraví.

Co jsou to luštěniny?

Luštěniny, vědecky známé jako Fabaceae, jsou čeledí kvetoucích rostlin, které produkují semena uvnitř lusků. Běžné příklady zahrnují čočku, cizrnu, černé fazole a hrách. Tyto všestranné plodiny nejsou pouze lahodné, ale také obsahují bohaté množství živin, což z nich činí vynikající volbu pro ty, kteří chtějí zlepšit svou stravu esenciálními živinami.

Luštěniny v pytlíčcích
Proč by neměly luštěniny chybět v našem jídelníčku?

Luštěniny jsou nutriční silou, nabízející nespočet výhod, které je činí nezbytnou součástí vyvážené stravy. Zde jsou nejdůležitější důvody, proč by luštěniny neměly chybět v našem jídelníčku:

 • Bohaté na bílkoviny: Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin, což je cenná volba pro vegetariány a vegany. Bílkoviny jsou klíčové pro vývoj svalů, jejich regeneraci a celkovou funkci těla.
 • Vysoký obsah vlákniny: Luštěniny jsou nabité vlákninou, podporující zdraví trávicího systému a pomáhající regulovat hladinu cukru v krvi. Vláknina také přispívá k pocitu sytosti a usnadňuje kontrolu hmotnosti.
 • Nízký obsah tuku: Luštěniny jsou přirozeně nízkotučné, což z nich činí zdravou volbu pro srdce. Jejich nutriční profil podporuje kardiovaskulární zdraví s snižuje rizika související s cholesterol.
 • Plné vitamínů: Luštěniny obsahují různé esenciální vitamíny, včetně kyseliny listové, vitamínu B6 a vitamínu C. Tyto vitamíny hrají klíčové role při dělení buněk, fungování imunitního systému a celkovém blahu.
 • Minerální elektrárna: Luštěniny jsou bohaté na esenciální minerály, jako jsou železo, hořčík a draslík. Tyto minerály přispívají ke zdraví kostí, funkci svalů a celkové vitalitě.
 • Udržitelnost a ekonomičnost: Luštěniny jsou ekologicky šetrné a navíc jsou i cenově dostupným zdrojem bílkovin, což z nich činí dostupnou volbu pro lidi s omezeným rozpočtem.
Čím jsou tedy luštěniny prospěšné pro lidské tělo?

Konzumace luštěnin přináší celou řadu zdravotních výhod pro lidské tělo:

Zdraví srdce
Luštěniny byly spojeny s nižším rizikem srdečních onemocnění díky nízkému obsahu nasycených tuků, vysokému obsahu vlákniny a živinám pro zdraví srdce.

Regulace hladiny cukru v krvi
Vysoký obsah vlákniny v luštěninách pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, což je cenné pro lidi s diabetem nebo těmi, kteří hrozí jeho vzniku.

Kontrola hmotnosti 
Kombinace bílkovin a vlákniny v luštěninách podporuje pocit sytosti, pomáhající kontrolovat chuť k jídlu a přispívající k udržení hmotnosti.

Zdraví trávicího systému
Vláknina v luštěninách podporuje zdravý trávicí systém, předchází zácpě a podporuje pravidelnou stolici. 

Snížené riziko rakoviny 
Některé studie naznačují, že fytochemikálie obsažené v luštěninách mohou mít ochranný účinek proti některým typům rakoviny.

Jaké jsou v luštěninách vitamíny a minerály?

Luštěniny jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů nabízející rozmanitou škálu esenciálních živin. Některé významné vitamíny a minerály obsažené v luštěninách zahrnují:

 • Kyselina listová: Důležitá pro syntézu DNA a dělení buněk, zejména klíčová pro těhotné ženy k prevenci vývoje vývojových vad nervové trubice u plodu.
 • Vitamín B6: Tento vitamín hraje klíčovou roli ve vývoji a funkci mozku a v syntéze neurotransmiterů.
 • Vitamín C: Antioxidant, který podporuje imunitní systém, zdraví kůže a absorpci železa z rostlinných zdrojů.
 • Železo: Luštěniny poskytují rostlinný zdroj železa, nezbytného pro transport kyslíku v krvi a celkovou energetickou produkci.
 • Hořčík: Důležitý pro funkci svalů a nervů, zdraví kostí a produkci energie.
 • Draslík: Minerál, který pomáhá regulovat krevní tlak, rovnováhu tekutin a kontrakce svalů.
Jaké jsou nejlepší pokrmy z luštěnin?

Zahrnutí luštěnin do vaší stravy může být radostným zážitkem s množstvím lahodných pokrmů na výběr. Zde jsou některé z nejlepších luštěninových jídel, která ukazují jejich všestrannost a chuť:

1. Luštěninová polévka: Pohodlná a sytá polévka vyrobená z luštěnin, zeleniny a aromatických koření.

2. Cizrna Salát: Osvěžující a plný bílkovin salát s cizrnou, rajčaty, okurkami a bylinkami.

3. Tacos s černými fazolemi: Chutná a nutričně bohatá variace na tradiční tacos s černými fazolemi jako základem.

4. Hummus: Klasický blízkovýchodní dip vyrobený z mixovaných cizrny, tahini, olivového oleje a česneku, ideální pro svačinu nebo jako pomazánka.

5. Hráškový rizoto: Krémové a uspokojivé rizoto vyrobené z hrachu, rýže Arborio a parmazánu.

6. Červená čočková kari: Aromatické a bohaté na chuť kari s červenou čočkou, rajčaty a směsí koření.

cizrnová polévka
Závěr

Závěrem lze konstatovat, že luštěniny jsou nutričním skvostem, který by neměl chybět v žádné vyvážené stravě. Plné esenciálních živin přispívají k celkovému zdraví a pohody, nabízejí výhody pro srdce, kontrolu hmotnosti a trávicí systém. S jejich všestranností v kuchyni se luštěniny mohou proměnit v různorodé a lahodné pokrmy, které splní různé chutě a preference. Přijměte prospěšnost luštěnin a užívejte si mnoha zdravotních výhod, které přinášejí na váš stůl.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít