Doprava zdarma nad 1500 Kč pro registrované a 10% SLEVA na první nákup Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. (registraci potvrďte v emailu)

Vliv ashwagandhy na testosteron. Je pro všechny, nebo má i vedlejší účinky?

11.12.23 86x přečteno

SdíletAshwagandha
Ašvaganda
Ašvaganda

Ashwagandha, neboli Withanie snodárná, je tropická rostlina, která je pro své blahodárné účinky jak na psychické, tak na fyzické zdraví využívána již po několik tisíciletí v systému tradičního indického lékařství, v Ájurvédě. Proto také někdy bývá nazývána jako Indický ženšen.

 • Po staletí se používá se jako účinné přírodní afrodiziakum a dokáže podpořit libido.
 • U mužů zlepšuje potenci a kvalitu semene a pomáhá eliminovat předčasnou ejakulaci.
 • Může být prevencí proti rozvoji rakoviny.
 • Bojuje proti stresu, úzkostem a depresím a podpoří vaši soustředěnost i paměť.
 • Pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a může pomoci snížit cholesterol.
 • Zvyšuje sílu, podporuje sportovní výkonnost a působí jako přírodní spalovač tuku.

Ashwagandha a její vliv na hladinu testosteronu v těle

Užívání ashwagandhy může chránit buňky ve varlatech před oxidačním poškozením. Varlata jsou místem, kde se produkuje většina testosteronu, takže menšímu poškození varlat můžeme předcházet i tak, že si budeme udržovat testosteron v optimální hladině.

Bylo také zjištěno, že ashwagandha zvyšuje produkci luteinizačního hormonu. Luteinizační hormon se tvoří v hypofýze a podporuje reprodukční systém. U mužů je luteinizační hormon v podstatě tím, co spouští produkci testosteronu. Vyšší hladiny luteinizačního hormonu mohou přispět k většímu množství testosteronu.

A co je nejdůležitější, antistresové vlastnosti ashwagandhy mohou být důležitým faktorem při zvyšování hladiny testosteronu. Pamatujte, že chronický stres a neustálá záplava kortizolu mohou mít širokou škálu fyziologických účinků.

Vysoký stres, zejména oxidativní stres, může ovlivnit libido a kvalitu spermií a kortizol může potenciálně interferovat s hladinami a funkcemi testosteronu. Jako přírodní posilovač testosteronu můžou doplňky s ashwagandhou pomoci snížit oxidační stres v těle a zároveň snížit některé příznaky nízkého testosteronu.

Nežádoucí a vedlejší účinky ashwagandhy

Ashwagandha je při dodrženém dávkováním velmi dobře snášená. V malých dávkách je netoxická. V jedné studii sledované skupině lidí nezpůsobilo dávkování 600 mg denně po 8 týdnech žádné negativní účiny a rizikové zdravotní stavy.

Ashwagandha však může u některých lidí vyvolat mírnou ospalost a sedaci.

Velké dávky ashwagandhy mohou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení.

Užívání ashwagandhy spolu se sedativy může vést k letargii, slabosti a nervozitě. Může zhoršit také negativní účinky hypertyreózy štítné žlázy.

Ashwagandha rostlina
Cukrovka a ashwagandha

Ashwagandha může snižovat hladinu krevního cukru. To by mohlo narušit účinek léků proti cukrovce a způsobit klesnutí krevního cukru. Pokud trpíte cukrovkou a užíváte ashwagandhu, pečlivě sledujte hladinu cukru ve vaší krvi.

 
Ashwagandha před operací

Ashwagandha může centrální nervový systém zpomalit. Anestézie a další léky během a po operaci mohou tento účinek ještě zvýšit. Ashwagandhu nejméně 2 týdny před plánovanou operací užívat přestaňte.

 
Žaludeční vředy a ashwagandha

Ashwagandha může dráždit trávicí trakt. Pokud máte žaludeční vředy, ashwagandhu neužívejte.

 
Ashwagandha a štítná žláza

Ashwagandha může zvýšit hladinu hormonu štítné žlázy. Pokud máte problémy se štítnou žlázou nebo berete léky na štítnou žlázu, ashwagandhu užívejte opatrně nebo vůbec.

 
Autoimunitní onemocnění a ashwagandha

Ashwagandha může zaktivovat imunitní systém a tím pádem prohloubit symptomy (například roztroušená skleróza, lupus, revmatoidní artritida).

Ashwagandha je známá především pro své léčebné účinky

1. Ceněné afrodiziakum i zásobárna životní energie. Ashwagandha přispívá k posílení imunity, regeneraci organismu a hormonální stabilizaci.

Tradičně byla ashwagandha předepisována lidem po nemoci za účelem urychlení rekonvalescence a posílení imunity. Jedná se o jednu z nejúčinnějších bylin používaných k posílení imunitního systému a omlazení organismu. Bylina posiluje sexuální energii obou pohlaví, po staletí se používá se jako účinné afrodiziakum.  Ashwagandha je oblíbeným doplňkem pro muže, kteří chtějí posílit sexuální energii a zlepšit svou potenci a kvalitu semene. Ashwagandha také pomáhá eliminovat předčasnou ejakulaci.

 

2. Přírodní lék na únavu a vyčerpání.

Pro své výrazné posilující účinky je ashwagandha jednou z nejlepších bylin, které lze užívat při únavě a stavech celkového fyzického a psychického vyčerpání organismu z přepracování a nedostatku spánku a odpočinku. Podporuje mentální funkce, udržuje koncentraci, tlumí únavu a omlazuje organizmus.

 

3. Odbourávání odbourání stresu a úzkosti. Pro celkově kvalitnější a zdravý spánek, zdravé cévy i lepší dýchání.

Pomáhá snižovat stres, nervozitu, neschopnosti se soustředit, úzkost a zlepšuje kvalitu spánku a relaxačnívh technik. Ashwagandha snižuje tlak a obsah železa pozitivně působí na tvorbu červených krvinek. A že vás často trápí dýchací potíže? I s tím si umí poradit. Díky silným uklidňujícím účinkům dokáže efektivně řešit poruchy spánku a podporuje dlouhý a bezesný spánek. Ne nadarmo nese v češtině název Vitánie Snodárná. Ashwagandha rovněž zlepšuje paměť, koncentraci a procesy spojené s učením. Zpomaluje rychlost degenerace mozkových buněk.

 

4. Pomáhá s harmonizací hladiny glukózy v krvi, snížení hladiny cholesterolu.

Ashwagandha podporuje stabilizaci hladiny krevního cukru, snižuje hladinu cholesterolu. Má silné protizánětlivé účinky.

Kdy začít přemýšlet o potravinových doplňcích na podporu testosteronu?

Ashwagandha v kapslích

Testosteronu bohužel nemáme všichni stejně a to platí jak mezi muži, tak i mezi ženami. Částečně je to podmíněno geneticky, částečně je to dáno moderním životním stylem, který samozřejmě častokrát zahrnuje nadmíru stresu, nadváhou, špatnou výživou či nedostatkem pohybu.

 

Je tu mnoho faktorů, které tu hrají roli, ale testosteron klesá hlavně přirozeně  a to s přibývajícím věkem. Po dovršení 25 až 30 let začne jeho hladina klesat. Příznaky nízké haldiny začneme pociťovat, až když hladina testosteronu klesne pod určitou hranici, a proto je dobré si udržovat testosteron v optimální hladině v průběhu celého dospělého života.

V praxi se nedostatek testosteronu může projevovat nízkým sex-drive, vypadáváním vlasů, úbytkem kostní hmoty, možnou ztrátou svalové hmoty, přibíráním tuku a mnoha dalšími negativními dopady. Studie rovněž poukázaly na to, že muži s nižší hladinou testosteronu jsou náchylnější k depresím i nedostatku soustředění. Dá se tak říct, že nízká hladina tohoto hormonu ovlivňuje negativně téměř všechny aspekty života.

Jak začít užívat ashwagandhu?

Extrakt z kořene ashwagandha se prodává v kapslích a tinkturách, ale jeho nejoblíbenější formou je prášek.

Bobule ashwagandhy technicky jedlé, nejsou tou nejvyhledávanější částí rostliny – to je rozdrcený sušený kořen.

Prášek z kořene ashwagandhy se tradičně mísí s ghí, medem nebo vodou a buď se požívá, nebo aplikuje lokálně na zanícené klouby nebo jako součást ajurvédské rutiny péče o pleť.

Chcete-li vyvážit zemitou, hořkou chuť prášku ashwagandha, můžete jej přimíchat do sladkých dezertů, horkých nápojů a smoothies.

Celý kořen ashwagandhy nebo rozdrcený prášek zakoupíte pohodlně online například na webu bylik.cz.

Potravinové doplňky

Pro léčebné účely se využívá extrakt z kořene ashwagandhy. Obvykle se užívá ve formě kapslí a neměla by se přkračovat doporučená denní dávka 600 až 1000 mg. V rozdrceném kořeni  najdeme velké množství sloučenin jako withanolidy, látky stereoidního charakteru, glykosidy, aminokyseliny, laktony, tropanové alkaloidy a vysoké množství minerálních látek včetnš velmi dobře vstřebatelného železa.

Komplexní potravinové doplňky na podporu tvorby testosteronu

ASHWAGANDHA JAKO SOUČÁST VYVÁŽENÉHO SLOŽENÍ.

V případě HyPower for him jsou denní doporučená dávka 4 tablety a ty obsahují 240mg ashwagandhy.

Dále tyto tablety obsahují další aktivní látky, které společně tvoří harmonii při podpoře zdravého fungování těla a podpoře tvorby testosteronu:

 • DAA (kys. d-asparagová)
 • Hořčík (magnezium)
 • Kotvičník zemní – extrakt ze semen
 • Maca – extrakt u kořene
 • Zinek
 • Pískavice řecké seno
 • Shilajit (Mumio) – extrakt
 • Vitamín B6
 • Vitamín D3

VÍCE O SLOŽENÍ HYPOWER FOR HIM

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít