Doprava zdarma nad 1500 Kč + 5% sleva na první nákup pro registrované Zaregistrujte se :) Zasíláme i na SK. 

Nadměrná hladina testosteronu‍

20.11.23 337x přečteno

SdíletUnavený muž

Testosteron je důležitý hormon, který je zodpovědný za mnoho základních funkcí v těle. Pokud vaše tělo produkuje příliš mnoho tohoto hormonu, může to vést k negativním vedlejším účinkům. Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s vysokou hladinou testosteronu, je změna životního stylu.

Vysoká hladina testosteronu u mužů je obvykle považována za dobrou věc. Koneckonců, tento hormon je zodpovědný za mnoho pozitivních vlastností, jako je zvýšená svalová hmota a síla, lepší libido a silnější kosti. Ale stejně jako u všeho ostatního v životě, i zde platí, že i dobré věci mohou uškodit, když je jich příliš.

Pokud vaše tělo produkuje nadměrné množství testosteronu, mohou se u vás projevit negativní vedlejší účinky.

Jak poznat zvýšenou hladinu testosteronu?

Jedním z prvních příznaků, že máte příliš vysokou hladinu testosteronu, je změna hladiny hormonů. Ta může vést k pomalému vypadávání vlasů, nadměrné konzumaci alkoholu a mnoha dalším vlivům, kterým byste raději měli předejít dřív, než to zajde příliš daleko.

Pokud se vám zdá, že vaše hladina testosteronu je vyšší než obvykle, je dobré si hladinu tohoto hormonu nechat zkontrolovat lékařem. Jednoduchý krevní test vám ukáže míru hladiny testosteronu v těle. Je to nejjednodušší způsob, jak si s jistotou potvrdit, že trpíte na zvýšenou hladinu testosteronu.

Pro lepší pochopení problematiky správné hladiny testosteronu si můžete přečíst článek Správná hladina testosteronu v mužském těle (odkaz na článek)

Vysoká hladina testosteronu a jeho vedlejší účinky

Když je hladina testosteronu přirozeně vysoká, je to známka toho, že ho vaše tělo produkuje příliš mnoho. Běžnou mylnou představou je, že extra testosteron vás učiní silnějšími, rychlejšími a mužnějšími. Bohužel tomu tak není.

Vysoká hladina testosteronu u mužů je ve skutečnosti poměrně nebezpečná. Nadbytek testosteronu může být známkou onemocnění, abnormality nebo nezdravého životního stylu.

Vzorec testosteronu
Mezi nemoci, které způsobují vysokou hladinu testosteronu patří například:

Onemocnění jater

Onemocnění jater může vést k vysoké hladině testosteronu, protože má vliv na schopnost vašeho těla produkovat SHBG (globulin vázající pohlavní hormony). SHBG je bílkovina, která se váže na testosteron, což brání jeho využití vaším tělem. Když vaše játra nemohou produkovat SHBG, budete mít v těle více nevázaného testosteronu.

Obezita

Obezita, neboli nadměrná hmotnost, může způsobit zvýšení hladiny testosteronu. Vědci si nejsou jisti, proč k tomu dochází, ale mají několik teorií. Domnívají se, že tukové buňky v těle by mohly produkovat nadbytek estrogenu, což by mohlo vést k vyšší hladině testosteronu. Domnívají se také, že tukové buňky produkují i více kortizolu. Pokud je v těle přítomný kortizol, to může způsobit, že tělo zvýší hladinu testosteronu.

Mezi vedlejší účinky vysoké hladiny testosteronu může například patřit:

Přibývání na váze

S rostoucí oblibou nízkosacharidových diet a přerušovaného půstu začínají vědci u mužů pozorovat zvýšení hladiny testosteronu. Tyto diety by měly způsobit redukci váhy, ale ve skutečnosti mají opačný účinek. Tajemství spočívá v tom, že když se vaše tělo dostane do stavu ketózy, hledá alternativní zdroj energie. Tento zdroj energie obvykle pochází z přebytečných tukových buněk, včetně těch na bocích, stehnech nebo v pase. Při odbourávání tukových buněk tělo uvolňuje velké množství testosteronu, který byl v těchto buňkách uložen. To je jeden z důvodů, proč mnoho lidí uvádí, že při ketogenní dietě mají více energie a lepší náladu.

Rakovina prostaty

Vysoká hladina testosteronu vás může vystavit riziku vzniku rakoviny prostaty. Testosteron může způsobit, že vaše tělo produkuje více androgenů, což může vést k růstu buněk rakoviny prostaty.

Pokud máte vysokou hladinu testosteronu a obáváte se vzniku rakoviny prostaty, poraďte se se svým lékařem, zda byste se neměli nechat vyšetřit. Lékař vám může doporučit užívání léků, které mohou hladinu testosteronu snížit.

Vypadávání vlasů

Nadměrná hladina testosteronu může způsobit nadměrné vypadávání vlasů. Některé studie zjistily, že vysoká hladina testosteronu je jednou z hlavních příčin vypadávání vlasů u mužů.

Vysoká hladina testosteronu může vést ke stavu zvanému androgenetická alopecie (AGA). AGA je způsobena genetickými faktory a vyznačuje se řídnutím vlasů na hlavě, vousů nebo ochlupení na hrudi.

Chcete-li snížit riziko vzniku AGA, je důležité, abyste se pohybovali na doporučené hladině testosteronu pro váš věk.

Existuje ale mnoho dalších stavů, které mohou způsobovat nadměrné vypadávání vlasů. Pokud se u vás objeví neobvyklé nebo nevysvětlitelné vypadávání vlasů, jedná se pravděpodobně o testosteron.

Růst ochlupení na obličeji

Zvýšené ochlupení na těle

Zvýšené libido

Deprese a poruchy nálady

Studie zjistila, že nedostatek testosteronu souvisí s depresemi u mužů. Pokud však mají muži příliš mnoho testosteronu, je u nich ještě větší pravděpodobnost, že budou nimi trpět.

Proč je tedy hladina testosteronu tak důležitá, pokud jde o depresi? Tento hormon je zodpovědný za mnoho funkcí v těle, včetně nálady, spánku a hladiny energie. Když je hladina testosteronu příliš vysoká, může způsobovat náladovost, podrážděnost, a dokonce agresivní chování.

Růst a pokles svalové hmoty

Příliš mnoho testosteronu může vést také ke zvýšení růstu svalů, což není špatná věc. Může však také způsobit pokles svalové hmoty a síly. Tomu se říká svalová dysmorfie, což je duševní porucha, která způsobuje, že jedinec své tělo neustále vnímá jako menší, než ve skutečnosti je, a tak se cítí méněcenným.

Pokud se u vás tyto nežádoucí účinky vyskytují a máte podezření, že jsou způsobeny vysokou hladinou testosteronu, měli byste navštívit lékaře. Ten vám pravděpodobně doporučí léky a terapii, které vám pomohou symptomy nadměrné hladiny testosteronu snížit.

Závěr

Testosteron je důležitý hormon, který je zodpovědný za mnoho základních funkcí v těle. Pokud vaše tělo produkuje příliš mnoho tohoto hormonu, může to vést k negativním vedlejším účinkům. Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s vysokou hladinou testosteronu, je změna životního stylu. To může zahrnovat zdravou stravu, dostatek spánku a pravidelné cvičení. Pokud tyto změny životního stylu nevedou ke snížení hladiny testosteronu, domluvte si schůzku s lékařem, který vám bude schopen stanovit přesnou diagnózu, může vám doporučit léky na snížení jeho hladiny, nebo zvažte užívání doplňku stravy, který harmonizuje nadbytek testosteronu v těle.

Doplňky stravy na vyrovnání hladiny hormonů

Hledali jsme doplněk, který by na trhu neměl obdoby, ale takový jsme nenašli. Proto jsme vyvinuli vlastní produkt.

Strategie, o kterých jsme hovořili v tomto článku, nejsou schváleny FDA k prevenci, léčbě, zmírnění nebo vyléčení nízké nebo vysoké hladiny testosteronu, ale byly užitečné pro mnoho jedinců, kteří chtějí zlepšit své sexuální a hormonální zdraví.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Přihlášení zavřít